MLUVNÍ VZOR
MLUVNÍ VZOR
...trochu moje úlevné okýnko aneb proč na naše děti nemohou babičky šišlat...
Jedním z faktorů správného vývoje řeči a artikulace dítěte je jednoznačně správný řečový vzor. Nemusí se vždy nutně jednat o rodiče, ale i o kohokoliv dalšího z blízkého okolí, kdo s dítětem komunikuje.
Proč naše dítě zaměňuje hlásky, když je vyslovit umí? Ptá se maminka téměř šestiletého chlapečka, kterého oslovuje "ty náš milášku mališký" (jasně, možná ještě nemá dozrálé sluchové vnímání, ale slyšíte tam i další důvod, že jo?)
Proč má naše holčička taky přízvuk? Diví se maminka ukrajinské národnosti, jejíž holčička se však narodila a prožila celý svůj život v Čechách.
"Mamiiii, Tomík špatně mluví!" - volá na mě starší chlapeček (taky už asi trochu ovlivněn mojí profesí), když sleduje Prasátko Peppu v televizi. (pozor na pohádky – ne vždy se jedná o správný mluvní vzor, ačkoliv jsou primárně určeny pro děti!! Jasně – Tomík je mladší bráška Peppy, přirozeně mladší děti hlásky zaměňují, ale je nutné i toto používat v pohádkách? A vlastně on "nešišlá" jenom Tomík, ale často i pohádkové postavy ztvárněné dospělými nebo pohádkové postavy nadabované)
Přítomnost rodiče na logopedické terapii je i z důvodu posouzení mluvního vzoru žádoucí. Nehledě na to, že i část rodičů také vadně tvoří hlásky, tudíž by nemusel být domácí nácvik efektivní. Nebojte, jsme tu pro vás a společně dovedeme vše vyřešit a správně nasměrovat. 😊